SGK'ya posta yoluyla evrak gönderecek olanların dikkatine

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Soru: Prim borcumuzu 6111 sayılı yasa kapsamında yapılandırmak için, adi postayla SGK ya müracaat ettik. Süresi içerisinde fakat kurum adi postanın geçersiz olduğunu ve yapılandırma yapamazsınız diyor kuruma ulaştığına dair posta çıktısı da var elimizde. Nasıl bir yöntem önerirsiniz. ZİYA
Cevap: Adi postaya verilen evrak, kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihte, kuruma verilmiş sayılır. Oysa; taahhütlü, iadeli taahhütlü ve acele posta servisi(APS) ile gönderilen evrak postaya verildiği tarihte kuruma verilmiş sayılır. Şayet başvurunun son günlerinde adi postaya vermişseniz ve postada başvuru süresinden sonra kuruma intikal etmişse, süresi içinde başvuru yapmamış duruma düşer ve Torba yasadan yararlanamazsınız.

Muhtemelen adi posta başvuru tarihinden(31 Mayıs 2011 den) sonra kuruma intikal ettiğinden, kurum süresi içinde başvuru yapmadığınız gerekçesi ile borcunuzu yapılandırmıyor.

Fakat, adi posta başvuru süresi içinde(31 Mayıs 2011 den önce) kurum kayıtlarına intikal etmişse, borcunuzun yapılandırılması gerekir.

Ekrem SARISU - POSTA