SGK okulları uyardı

SGK sigortasız işçi çalıştıran okullara yüklü miktarda ceza kesecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan denetimlerde sigortasız işçi çalıştıran okullara yüklü cezalar kesilmesi Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Sigortasız çalıştırılan ya da maaşı ödenmeyen kişilerin okullara açtığı davalar hak sahipleri tarafından kazanılıyor.

Kimi okulların, 40 ila 70 bin liraya kadar ceza ile karşı karşıya kalması üzerine okul müdürlerini uyaran bakanlık, sigortasını ve maaşını ödeyemedikleri temizlik görevlisini çalıştırmamalarını istedi.

Okullara yazı gönderen il milli eğitim müdürlükleri, istihdam edilen kişilerin mutlaka maaş ve sigortalarının ödenmesi gerektiğini vurguladı. Okullarda yaşanan ‘sigortasız işçi’ sorununa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) el attı. Okul müdürlerini uyaran bakanlık, sigortasını ve maaşını ödeyemedikleri temizlik görevlisini çalıştırmamalarını istedi.

Okullara yazı gönderen il milli eğitim müdürlükleri, sigortasız işçi çalıştırmanın dava konusu olduğunu hatırlatarak davaların da kaybedildiğine dikkat çekti.

Sigortası ödenemeyen kişilerin çalıştırılmaması ve istihdam edilen kişilerin mutlaka maaş ve sigortalarının ödenmesi gerektiğini vurguladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan denetimlerde sigortasız işçi çalıştıran okullara yüklü cezalar kesiliyor.

Sigortasız çalıştırılan ya da maaşı ödenmeyen kişilerce okullara açılan davalar da hak sahipleri tarafından kazanılıyor. Kimi okullar, 40 bin ila 70 bin liraya kadar ceza ile karşı karşıya kaldı.


Lütfen Yorumları ve Sorularınızı paylaşmaktan çekinmeyin:

                                        
Lütfen yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşın :

"SGK okulları uyardı" sosyal medyada paylaşmak için ilgili içerik;

WhatsApp Facebook Twitter Google+ LinkedIn Digg Pinterest Addthis