Kredi alanlara iyi haber

Tüketici Mahkemesi, bir vatandaşın şikayeti üzerine ilgili bankanın komisyon ve kesintileri geri ödemesine karar verdi.

Polatlı 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, konut kredisi kullanan bir vatandaşın Tüketici Hakları Hakem heyetine başvurusunu haklı bularak bankanın tahsil ettiği 800 TL'lik dosya masrafı ve komisyon ücretinin iadesine karar verdi.
Bir bankadan konut kredisi kullanan Gökhan Gökdemir daha önce Polatlı Tüketici Hakem heyetine başvurarak bir bankadan aldığı konut kredisinin iadesini talep etti. Gökhan Gökdemir;in banka konut kredisi kesintisinin iade talebini görüşen Tüketici Hakları Hakem Heyeti 2012/5 sayılı kararıyla Bankanın kestiği 800 TL'lik komisyon ve dosya masrafının iadesi kararı verdi.

Tüketici Hakları Hakem Heyetinin kararına itiraz eden bankanın talebini değerlendiren Polatlı 2'nci Asliye Hukuk mahkemesi, bankanın itirazını haksız bularak, Tüketici Gökhan Gökdemir'e söz konusu 800 TL'lik kesintinin yasal faiziyle birlikte iadesine karar verdi.

Polatlı Tüketici Hakları Derneği Polatlı Şube Başkanı Hasan Akman, bu kararın tüketiciler açısından önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Artık son on yılda bankalarca alınan kart aidatları, her türlü krediye ait şube komisyonları, dosya masrafları, yapılandırma masrafları ekspersiz ücretleri, erken ödeme cezası, ipotek ücretleri tek kelime ile yasal faiz dışın da alınan her türlü masraflar tüketiciye iade edilecektir. Bu karar göstermiştir ki bankaların hakem heyetlerince alınan tüketici lehine kararlarına itirazı geçersizdir. Bu hususta Yargıtay kararı vardır."

Kredi kartı yıllık ücreti yasal mı


Lütfen Yorumları ve Sorularınızı paylaşmaktan çekinmeyin:

                                        
Lütfen yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşın :

"Kredi alanlara iyi haber" sosyal medyada paylaşmak için ilgili içerik;

WhatsApp Facebook Twitter Google+ LinkedIn Digg Pinterest Addthis