Hakkari

2013 resmi nüfus sayımı verilerine göre 273,041 kişinin yaşadığı Hakkari, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yeralmakta, Sırasıyla Hurri ve Urartu Krallıkları'nın parçası olan Hakkâri, Pers İmparatorluğu'nun egemenliğinden sonra Arap egemenliğine geçmiştir. Daha sonra Selçukluların kontrolüne giren kent, 1536 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır Hakkari'nin yüzölçümü ise 6,575 km2 (2,5 mi2)'dir.

For Hakkari Map, Direction, Location and Where Addresse

Hakkari location on the map
Hakkari Merkez, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerine bağlı 4 Belde, 122 Köy, 368 Mezra, bu yerleşim birimlerinde şehir merkezlerinde 239.455, kırsal kesimde 97.126 toplam 336.581 nüfus bulunmaktadır. Yörenin %87,6 sı dağlık %10,3 ü platoluk %2,1 ovalıktır.

Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla birçok topluluğun ilgisini çekmiş ve birçok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür. Unesco tarafından dünya mirası içine alınmıştır. Ters lalesi ünlüdür Şehrin belediye başkanı Fadıl Bedirhanoğlu'dur.

Hakkâri Yürüyüşü, 6 Mayıs 2006 tarihinde PKK'ya karşı 10.000'den fazla Hakkârili'nin gerçekleştirdiği protesto yürüyüşüdür.

PKK öğrenci otobüsüne saldırması halkın tepkisini çekti ve Hakkârililer terörü lanetleyen bir protesto gösterisi düzenledi. Gösteri türünün ender örneklerinden biri olarak kabul edildi. Bazı uzmanlar bu tür gösterilerin diğer illerde de yapılması gerektiğini öne sürdüler. Buna benzer büyük bir gösteri Madrid Saldırıları'ndan sonra İspanya'da da yaşanmıştır.

Hakkari Image

hakkari_il_siniri_haritasi

Hakkari Photo Gallery
Click for Hakkari Direction »

Click for Hakkari Street View »Please feel free share your comments and questions :

Please feel free share your comments and questions :

"Hakkari" related content to share on social media;

WhatsApp Facebook Twitter Google+ LinkedIn Digg Pinterest Addthis