Çobanların Maaşları Devlet'ten

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Veysel Ayhan, 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelerden çoban istihdam edenlere 5 bin lira destek verileceğini belirterek, kararın, yükselme trendinde olan küçükbaş hayvancılığa daha da fazla katkı sağlayacağını bildirdi.
Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, sürü yöneticisi (çoban) istihdam edecek işletmelere ilk kez destek verileceğini, bunun küçükbaş hayvancılıkta çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Çiftçilere 2014'te verilecek tarımsal destekler arasında bu yıl ilk kez sürü yöneticisi (çoban) istihdam desteği uygulamasının yer aldığını anımsatan Ayhan, 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelerden çoban istihdam edenlere 5 bin lira destek verileceğini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uyguladığı teşvik ve desteklemeler sayesinde hayvancılık sektörüne ilginin arttığını, koyun ve keçi sayısında belirgin şekilde artışlar görüldüğünü kaydeden Ayhan, "2009 yılında 21 milyon 749 bin olan koyun sayımız 29 milyon 284 bine, 5 milyon 128 bin olan keçi sayımız ise 9 milyon 225 bine ulaşmıştır. Küçükbaş hayvan varlığımızdaki bu artışların en önemli nedeni Bakanlığımızca verilen desteklerdir" ifadelerini kullandı.

Küçükbaş hayvancılığın önündeki en büyük darboğazlardan birinin çoban istihdam eksikliği olduğuna dikkati çeken Ayhan, Bakanlık, TZOB, İŞKUR ve TÜDKİYEB işbirliğinde geçen yıl 4 ilde başlatılan "Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi"nin, bu yıl tüm ülkeye yaygınlaştırıldığını anımsattı. Bu kurslarda yaklaşık 12 bin kişinin sürü yönetimi eğitimi aldığını belirten Ayhan, şunları kaydetti:

"Bugün bu destek kararının da çıkmış olması yetiştiricilerimiz adına bizleri mutlu ederken, yazın sıcağında, kışın soğuğunda, her türlü olumsuz tabiat şartlarında çok meşakkatli bir işi yapan çobanlarımızın sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalarına da fırsat verecektir. Sürü yönetici istihdam desteği, küçükbaş hayvancılık için yapılan desteklemeleri taçlandırmış ve geleceğe daha bir umutla bakmamızı sağlamıştır. Bu kararla aynı zamanda işletmelerimizin hayvan sayılarını en az 500 başa çıkarmayı hedeflemeleri açısından da olumlu olmuştur. Bu karar, zaten yükselme trendinde olan küçükbaş hayvancılığımıza daha da fazla katkı sağlayacaktır."

Lütfen Yorumları ve Sorularınızı paylaşmaktan çekinmeyin:

                                        
Lütfen yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşın :

"Çobanların Maaşları Devlet'ten" sosyal medyada paylaşmak için ilgili içerik;

WhatsApp Facebook Twitter Google+ LinkedIn Digg Pinterest Addthis